Basina ve kamuyuna...

HABERLER

Basina ve kamuyuna...

Öker: Taleplerimizi dinlemeye bile tahammül edemeyen zihniyeti protesto ediyoruz
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Güle biz de bir kez daha soruyoruz Sivasta kalleşçe yakılan canlarımızın yakıldığı otel et lokantası olarak işletilmektedir. Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz? 35 insanın yakıldığı bir katliamı dile getirmeye tahammül bile edemeyen bir zihniyeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Taleplerimizi dinlemeye bile tahammül edemeyen zihniyeti protesto ediyoruzTürkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesinde konuşmak üzere geldiği Strasbourgda düzenlediği danışma toplantısına davet üzerine Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) Genel Başkanımız Durak Arslan ve federasyon yöneticilerimiz de katılmıştır.FUAF Genel Başkanı Durak Arslanın soru cevap bölümünde söz alarak Alevilerin mevcut durumunu ve sorunlarını Cumhurbaşkanı Güle sunarken salonda bulunan ve coğunluğunu siyasal İslami ve ırkçı milliyetçi örgütlerin temsilcilerinin oluşturduğu gruplar tarafından protesto edilmesi, yuhalanması bırakınız taleplerimizin hayat bulmasını, dile getirilmesinin bile tahammülsüzlüğün, saldırganlığın, demokrasi düşmanlığının açık göstergesidir.Cumhurbaşkanının veya Cumhurbaşkanı adına yapılan resmi bir davette gösterilen bu tahammülsüzlükte linç kültüründen gelen saldırganların yuhalama sesleri arasında söyledikleri şerefsizler, atın bunları dışarı, alın mikrofonu elinden gibi sözler bunların gerçek yüzünü gösteriyor.FUAF Genel Başkanı Durak Arslanın hem konuşmasında, hem de konuşma sonrası bir dossya olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Güle sunduğu dosyayada yer alan bütün yaklaşımlar, sorular ve talepler, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonunun ve Alevi hareketinin ortak söylemidir.

Gericiler, ırkçılar, Türk-İslam sentezcileri saldırdıkları tahammül edemedikleri konuşmadaki görüşler şunlardır :Türkiyede 20 milyon, Avrupada 1 milyon, Fransada 150 bin Alevi vatandaşı yaşamaktadır. Avrupada 10 ayrı ülkede federasyonlarımız, çatı örgütümüz Konfederasyonumuz vardır. Avrupa Parlementosu bu kurumları muhatap olarak alıyor ve Avrupada ki Alevilerin sorunları ile yakınen ilgileniyor. Fakat ne yazık ki Anadoluda yaşayan Alevilerin Türkiyede ki yönetimler tarafından kabul görmediklerini, 400ün üzerindeki Dernek, Cemevi, Alevi Kültür Merkezlerinin çatı örgütü olan Türkiyede ki Alevi Bektaşi Fedeasyonu ile hükümetin ve devletin kurumlarının hiç bir diyalog kurmadığını görüyoruz.- Yeni Cumhurbaşkanı olarak Alevi Kurumları ile bir diyalog geliştirmeyi düşünüyor musunuz?- Alevilerin inanç merkezleri olan Cemevleri halen yasal bir statüye sahip değildir. Yeni Cumhurbaşkanı olarak Cemevlerinin yasal statüye kavuşması için ne yapmayı düşünüyorsunuz?- Oluşturulan yeni Anayasa da katılımcılığın sağlanması çerçevesinde Alevilerinde görüşlerine baş vuruyor musunuz?»- Almanyada ırkçılar tarafından Sollingende Türk oldukları için yakılan masum insanların anısına Alman Cumhurbaşkanı ve Başbakanı tarafından açılışı yapılan bir anıt yapıldı ve yakılan evler müzeye dönüştürüldü. Sivas katliamında kalleşçe yakılan canların yakıldığı Madımak otelinin, et lokantası yerine Almanyanın Sollingen kentinde bulunan Türk Evi gibi müze haline getirilerek yaşanan acı olayların bu şekilde unutulmayacagını düşünüyoruz. Siz Madımakda yakılan 35 aydın, entellektüel va sanatçı için ne yapmayı düşünüyorsunuz?Basının önüne geçince, Avrupaya çıkınca sürekli düşünce özgürlüğünden, farklılıklarımızın zenginliğinden bahseden, inanç özgürlüğüne vurgu yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu yaklaşımlarını kapsayan soruları ve talepleri dile getiren arkadaşımızın konuşmasını şerefsizler, atın bunları dışarı, alın mikrofonu elinden sloganları eşliğinde kesen saldırganlara cevap vereceğine bu tür konuşmaları geniş kitleler önünde değil, heyetler arasındaki görüşmelerde yaparsanız daha iyi olur demesini anlamak mümkün değildir.Eğer Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yalnızca AKPlilerin, siyasal İslamcıların, Türk İslam sentezcilerinin Cumhurbaşkanı değil, bütün Türkiyenin Cumhurbaşkanı olmak istiyorsa, öncelikle, son derece anlaşılır olan demokratik taleplerimizi dile getirdiğimiz için kendi gözleri önünde bizleri linç etmeye kalkan anlayışı kınamalı ve sorularımıza genel geçer cevaplar yerine somut cevaplar vermelidir.Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Güle biz de bir kez daha soruyoruz Sivasta kalleşçe yakılan canlarımızın yakıldığı otel et lokantası olarak işletilmektedir. Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz? 35 insanın yakıldığı bir katliamı dile getirmeye tahammül bile edemeyen bir zihniyeti nasıl değerlendiriyorsunuz?Köln, 4 Ekim 2007Turgut Öker

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı