Erdal İnönü hayatını kaybetti

HABERLER

Erdal İnönü hayatını kaybetti

Eski siyasetçilerden Prof. Dr. Erdal İnönü, kanser tedavisi gördüğü ABDnin Houston kentinde yaşamını yitirdi.

Eski Başbakan Yardımcılarından, 2nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönünün oğlu Prof. Dr. Erdal İnönü, 81 yaşındaydı.

Erdal İnönünün TSİ 05.00 sıralarında vefat ettiği öğrenildi.

Geçtiğimiz yıl Houstonda bulunan M.D. Anderson Kanser Merkezindeki tedavi gördükten sonra yurda dönen Erdal İnönü, hastalığının nüksetmesi üzerine 27 Ağustosta yeniden ABDye gitmişti.

İnönünün yanında eşi Sevinç İnönü bulunuyordu.

Kardeşinden açıklama

İnönünün kardeşi Özden Toker, İnönünün vefatının ardından Pembe Köşkün önünde gazetecilere açıklama yaptı.

Toker, İnönünün her zaman için sevenlerinin hatırında yaşayacağını belirterek, Bize söyledikleri, bize anlattıkları, yaşam tarzıyla, örnek bir insandı. Çağdaş Türkiye için ne kadar mücadele ettiyse bunu hiçbir zaman ümitsizce yapmadı dedi.

Açıklamasına, Sizlerin de başı sağolsun diyerek başlayan Toker, Erdal İnönünün politikaya girerek bütün Anadoluyu dolaştığını ve bundan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Vatandaşlarla beraber, Türkiyenin her kesiminden, her sınıfından insanlarla beraber olmaktan çok mutlu olmuştu. Bir işe yaradığına, faydalı olacağına inanmıştı diyen Toker, herkesin kalbinde ağabeyinin yerinin başka olduğunu kaydetti.

Toker, Sizlerin vasıtasıyla Türkiyedeki bütün onu sevenlerin, hepimizin başı sağolsun.Her zaman için hatırımızda yaşayacak. Bize söyledikleri, bize anlattıkları, yaşam tarzıyla, örnek bir insandı. Çağdaş Türkiye için ne kadar mücadele ettiyse bunu hiçbir zaman ümitsizce yapmadı. Hiçbir zaman kırılmadı, hiçbir zaman Niye bu böyle oldu, Türkiyenin hali neolacak? demedi. Her zaman Türkiyenin daha iyi olacağına inandı. Çünkü sizlere inanıyordu, gençlere güveniyordu dedi.

Vefat haberinin ardından siyasiler Pembe Köşke gelerek taziye ziyaretinde bulundu.

TBMMde saygı duruşu

TBMM Genel Kurulu bugünkü çalışmalarına Erdal İnönü için saygı duruşunda bulunarak başladı.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, İnönünün vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdikten sonra milletvekillerini Erdal İnönü anısına 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşunun ardından yerinden söz alan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Erdal İnönü, adına rağmen 12 Eylül yönetimi tarafından veto edilerek TBMMye sokulmamıştır. Bu durum bile Türkiyenin yakın bir geçmişte nasıl bir darboğazdan geçtiğini göstermektedir dedi.

Erdal İnönünün Türk siyasi kültürüne özel katkılar sağladığını belirterek, Siyasetçilerin alkışlandığı ve omuzlara alındığı bir dönemde omuzlara alınmayı redderek, yere yatmış ve Türk siyasetindeki şark görüntülerine tepki göstermiştir diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da, CHP içindeki çalkantılı günlerde babasının yerine geçen Eceviti tebrik edecek kadar olgunluğa sahip bir insandı Erdal İnönü ifadesini kullandı.

DSP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı da, İnönü, Türkiyeye örnek oldu, olmaya da devam edecek dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türk siyasetine özgünlük ve derinlik kazandırmış bir insanı kaybettik diye konuştu.

DTP Muş Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık da, Kendisi maalesef siyaseten kuşatma altındaydı. Türkiyeyi özgürleştirecek çok şeyler yaptı. Biz 24 milletvekili ile zamanında hazırladığımız bir projeyi korkarak yanına götürdük ama o cebinden kalemini çıkararak 25nci imzayı ben atayım dedi diye konuştu.

Erdal İnönü 4 Kasımda toprağa verilecek

Erdal İnönünün cenazesi, yarın yerel saatle akşam saatlerinde New York üzerinden Türkiyeye getirilecek.

Prof. Dr.Erdal İnönü için 3 Kasım Cumartesi günü TBMMde devlet töreni düzenlenecek. İnönünün cenazesi, 4 Kasım Pazar günü İstanbulda toprağa verilecek.

İnönü ailesine göre, tedavi gördüğü ABDde vefat eden Erdal İnönünün cenazesi 2 Kasım Cuma günü akşam saatlerinde Türk Hava Yollarının tarifeli uçağıyla Ankaraya getirilecek.

İnönünün cenazesi, GATAda bekletilecek. Erdal İnönü için ilk tören 3 Kasım Cumartesi günü saat 11.00de TBMMde yapılacak.

İnönünün naaşı devlet töreninin ardından, doğduğu Pembe Köşkün bahçesine getirilecek. İnönü için burada da bir tören gerçekleştirilecek.

Daha sonra eşi Sevinç İnönünün isteği doğrultusunda İstanbula götürülecek olan İnönünün cenazesi, 4 Kasım Pazar günü Teşvikiye Camiinde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyudaki aile kabristanında toprağa verilecek.