Uğur Mumcu değişti, NATO kaldı

HABERLER

Uğur Mumcu değişti, NATO kaldı

Balıkesirin Bandırma ilçesindeki Uğur Mumcu Caddesi nin adı, belediye meclisi kararıyla Mehmetçik Caddesi olarak değiştirildi. CHP Meclis Grup Sözcüsü Namık Havutça , yürütmeyi durdurma istemiyle Bursa Bölge İdare Mahkemesinde dava açacaklarını bildirdi.
Bandırma Belediye Başkanı Recep Eraydın ın başkanlığında yapılan belediye meclisi toplantısında, Paşabayır Mahallesinde bulunan Uğur Mumcu Caddesinin adının Mehmetçik Caddesi olarak değiştirilmesi önerisi, AKPli üyelerin oylarıyla kabul edildi. Öneri görüşüldüğü sırada caddenin adının değiştirilmesine tepki gösteren CHPli üyelerle AKPli üyeler arasında tartışma yaşandı. Değişikliğin ideolojik amaçlı olduğunu öne süren CHPli Havutça şunları söyledi: Terörü lanetle kınıyoruz. Bir isim değişikliği yapılacaksa bu başka cadde üzerinde yapılmalıydı. İlla bir isim değişikliği yapılacaksa İhsaniye Mahallesinde bulunan NATO Caddesi değiştirilsin. Demokrasi şehitlerine saygısı olmayan bir mecliste bundan sonra kalabilmemiz söz konusu değildir.

İdeolojik bir yaklaşım değil

Caddenin adının ideolojik kaygılarla değiştirilmediğini savunan Eraydın ise Uğur Mumcu Caddesinin aynı zamanda Soğuksu ve Eski Edincik Caddesi olarak da bilindiğini belirterek şunları söyledi: Bu karışıklığa son vermek için ülkenin içinde bulunduğu durumu da dikkate alarak şehit olan Mehmetçiklerimizin ismini yaşatmak için bu caddenin ismini Mehmetçik Caddesi olarak değiştirdik. İdeolojik yaklaşım sergileseydik aynı mahallede bulunan Ahmet Taner Kışlalı Caddesi nin ismini de değiştirirdik.

Cumhuriyet, 08.11.07

YAZAR: BANDIRMA (CUMHURIYET)