CHPde Kürt-Alevi oyunu

HABERLER

CHPde Kürt-Alevi oyunu

Bu durumda, alevi ve Kürt kökenli en az 10 milletvekilinin de Erdem ile birlikte CHPden istifa etmeleri bekleniyor.

CHPde neler oluyor?


22 Temmuz sonrası CHP iyiden iyiye kaynamaya başladı. Bir yanda Deniz Baykala muhalefet sesleri yükselirken, diğer yanda yeni arayışlar hız kazandı. Kongreye doğru giden CHPde, inanılmaz kavgalar yaşanıyor.

Kavganın nedeni de, yıllar önce yaşanan ünlü Garaj Operasyonuna benzer olayların tekrar yaşanmaya başlanması. Ancak bu kez başrolde Ali Topuz değil Genel Sekreter Önder Sav var. İddialara göre Önder Sav tüm alevi ve Kürt kökenli delegeleri parti dışında tutmak için düğmeye bastı. Bütün listeler buna göre hazırlandı. Önder Sav zaten delege bazında yaptığı çalışmalarla parti içinde çok güçlenmişti. Fakat bu arada, son seçimler öncesinde Kürt kökenli adayları listeye koymadığı için tepki toplamıştı. Eşref Erdem de, bu yaklaşıma ısrarla karşı çıkıyordu.

Son genel seçimlerde milletvekili listelerinde de Önder Savın ağırlığı hissedildi. Eşref Erdeme yakın isimler listelerin sonlarına konuldu. Böylece milletvekillerinde ibre Önder Sava döndü.

Zaten, partinin bu iki önemli ismi grup başkanvekilliği seçimlerinde de karşı karşıya gelmiş, açık açık kavga etmişti.

Eşref Erdemin desteklediği Tacidar Seyhana karşı Önder Sav ikinci turda ağırlığını koymuş ve Seyhanın yerine Hakkı Süha Okayı grup başkanvekili seçtirmişti.

Eşref Erdem yaklaşan kurultay öncesi özellikle kendi bölgesi olan Ankarada arka arkaya darbe aldı. Bu olaylar, Sav-Erdem gerginliğini iyece artırdı. Son olarak Çankaya ilçe başkanı görevden alınınca Eşref Erdem çileden çıktı ve isyanını da önceki günkü MKYK toplantısında yüksek sesle dile getirdi: Erdem, Bir Genel Sekreter kapalı kapılar ardında delege hesabı yapmamalı dedi. Önder Sav ise bu sözlere açık açık Ben Genel Sekreterim yaparım karşılığını verince olanlar oldu. Kavgaya Erdeme yakınlığı ile bilinen isimler de katıldı. Fuat Çay, Önce partiden Kürtleri attınız, şimdi de Alevileri uzaklaştırıyorsunuz diyerek tepki gösterdi.

Tartışma büyüyünce Baykal masadan kalktı ve hiç konuşmadan odasına çekildi. Baykalın Önder Savdan yana tavır koyması üzerine Eşref Erdem, yanında MYK üyesi Fuat Çay, Muhasip Mahmut Yıldız ve Engin Altayla birlikte toplantı salonunu terk etti.

Eşref Erdem olaydan sonra Genel Başkan Baykalın kendisini aramasını bekledi. Ancak arayan soran olmayınca iyice çileden çıktı ve partiye giderek odasını topladı. Genel Başkan Yardımcılığı, MYK üyeliği ve PM üyeliklerinden istifa etti.

Bu durumda, alevi ve Kürt kökenli en az 10 milletvekilinin de Erdem ile birlikte CHPden istifa etmeleri bekleniyor.

Eşref Erdem, hafta sonu bazı milletvekilleri ile toplantı yapacak. Buradan çıkabilecek kararlar arasında, parti içi muhalefete ya da yeni oluşuma fiili olarak destek olmak bulunuyor.

Yani Eşref Erdemin bu çıkışının, kan kaybetmekte olan CHPye daha da büyük zarar vereceği görülüyor.

Fakat bu arada ilginç bir rastlantı çok dikkat çekici. CHP için için kaynarken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat önceki gün, Yakında zaten CHP ana muhalefetten de düşecek demişti.

Acaba AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fırat, alevi ve Kürt milletvekillerinin CHPden rahatsızlığını ve muhtemel istifaları daha önceden biliyor muydu?

Fıratın, CHP yönetiminde de bulunan bazı Kürt kökenli milletvekilleriyle zaman zaman bir araya gelip sohbet ettiğini söylersek, bu açıklama sanırım başka şekilde değerlendirilebilir..

Görünen o ki CHPde kan kaybı devam edecek

YAZAR: ERDOGAN AKTAS