Telekom hayatı felç edecek

HABERLER

Telekom hayatı felç edecek

Türk Telekomda 16 Ekimde başlayacak olan grev, iletişim alt yapısı kullanan sektörleri olumsuz etkileyecek
Türk Telekomda (TT) 25 bin 680 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinden uzlaşma çıkmayıp, Türkiye Haber-İş Sendikasının 16 Ekimde işyerlerinde grev kararı alması üzerine gözler olası bir grevin günlük hayat üzerindeki etkilerine çevrildi. Türk Telekomdaki grev normal telekomünikasyon akışını engellemeyecek.

ARIZALAR ONARILMAYACAK

Ancak ortaya çıkacak olası bir arıza kesinlikle onarılmayacak. Bu da telekomünikasyon sisteminine ve TTnin altyasını kullanan birçok sektöre darbe vuracak. Böyle bir durumdan sadece bireysel internet kullanıcıları ve sabit hat kullanıcıları değil İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından (İMKB) bankalara, hastanelerden GSM şirketlerine kadar Türk Telekomun altyapısını kullanan herkesi olumsuz etkilenecek. Olası bir grevin kuşkusuz en çok para piyasalarını vuracağı konuşuluyor. Para piyasalarının kalbinin attığı İMKBde günlük işlem hacmi yaklaşık 2-2.5 milyar YTLyi bulurken, olası bir grevle ekranların kararacağı kaydediliyor.

İNTERNET BANKACILIĞI İPTAL

Türkiye Bankalar Birliğinin raporunda Nisan-Haziran 2007 dönemi itibarıyla, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 47.139 bin, tutarı ise 131.086 milyon YTL olarak gerçekleşirken, EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri yatırım işlemleri dışındaki finansal işlem hacminin yüzde 86-sını oluşturduğu belirtiliyor. Ayrı rapora göre, yine aynı dönemde internet bankacılığı ile gerçekleştirilen 10.101 bin adet yatırım işlem hacmi 40.516 milyon YTLye ulaştığı kaydedilirken, internet bankacılığının da olası bir grevden nasıl darbe alacağı da böylece ortaya çıkmış oluyor.

POLİS İMDAT SIKINTISI

155 Polis İmdat gibi ihbar hatları da grevle birlikte işlevini kaybedeceği iddia edilirken, sağlık işletmelerinin de sıkıntı yaşayacağı ifade ediliyor. Sadece devlet hastaneleri değil Telekomun altyapısını kullanan 300ün üzerindeki özel hastanede de sıkıntı yaşanacağı öne sürülürken, sabit telefonlar olmazsa cep telefonu üzerinden konuşuruz diyenler de fena halde yanılıyor. Çünkü Türk Telekomun altyapısını kullananan GSM şirketlerinin de olası bir grevden etkileneceği belirtiliyor.

En fazla etkilenecek alanlar

Türk Telekomdaki grev normal telekomünikasyon akışını engellemeyecek. Ancak ortaya çıkacak olası bir arıza onarılmayacak. Bu da telekomünikasyon sisteminine darbe vuracak. Böyle bir durumda en çok zararı şunlar görecek:

Sabit telefon kullanımı

İnternet kullanımı

GSM şebekeleri

Bankacılık işlemleri

Borsa işlemleri

Hastane hizmetleri

155 sistemi

Ulaşım sistemi

Kötü niyetli olsaydık grevi bayramda yapardık

Türkİye Haber-İş Sendikası Başkanı Ali Akcan, Bizim kimsenin hayatını felç etmek gibi bir niyetimiz yok. Eğer gerçekten kötü niyetli olsaydık, grevi bayramda yapardık. Grev için bayram bulunmaz bir nimet. Ama biz kimseyi mağdur etmemek için, grev tarihini bile bayram sonrasına aldık dedi. Grevle birlikte özellikle sağlık ve güvenlik konularında zafiyet yaşanacağı iddiasının Türk Telekom yetkilileri tarafından kasti olarak çıkarıldığını öne süren Akcan, şöyle devam etti Genel güvenliği tehdit ettiğimiz gerekçesini kullanarak grevi engellemeye çalışıyorlar. Türk Telekomda çalışan İngilizler güvenlik tehdidi yaratmıyor da biz mi yaratıyoruz? Madem basın yayın kuruluşlarından GSM şirketlerine, hastanelerden ulaştırmaya, internet bankacılığına kadar her kesim bu grevden zarar görecek o zaman grevi ertelemek yerine onlar gidip Türk Telekom yetkililerini ikna etsin. Geçen yıl 2 milyar 710 milyon dolar para kazandılar. Biz bunun yüzde 6-sını istiyoruz. Yani sendikalı olmayanlara verdikleri ücreti.

Akşam- Aylin LÖLE